PRZYPŁYW TEATRALNY – ALTERNATYWNE DROGI

aktualizacja: 2015-12-09 10:32:05

Kobieta grająca na akordeonie. Link prowadzi do powiększonej wersji.Po raz kolejny w Stepnicy odbył się festiwal teatralny w całości poświęcony sztuce alternatywnej. Od piątku 21 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury oraz w zaaranżowanej na potrzeby festiwalu scenie w stołówce SP odbywały się spektakle, koncerty oraz warsztaty teatralne. W przestrzeniach ośrodka kultury dla uczestników III Przypływu Teatralnego przygotowana była wystawa plakatów związanych z Zachodniopomorską OFFensywą Teatralną. Widzowie podróżowali między teatralnymi scenami, a jak zrobiło się już zimno to mogli napić się ciepłej kawy i herbaty, zjeść chleb ze smalcem lub lokalnym dżemem w teatralnej kawiarence w Gminnym Ośrodku Kultury.

W tym roku festiwal otwierała Młodsza Grupa Teatru w Krzywym Zwierciadle spektaklem „Marzenia”. Młodzi adepci sztuki teatralnej przekonywali swoich kolegów szkolnych, by  nigdy nie zapominali o swoich marzeniach i dążyli do ich realizacji. Wieczorem natomiast zaprezentowały się trzy teatry z naszego województwa. Teatr UJŚCIE ze Świnoujścia, ze spektaklem „Wyjęci”. Drugi w kolejności był Teatr Kingdom of Curry Fork ze spektaklem „Cztery”. Teatralne emocje zakończył Teatr Brama z Goleniowa ze spektaklem „Poczekalnia”. Na koniec pierwszego dnia festiwalu zagrał dla stepnickiej publiczności zespół Mary No Wane (Marynowane), który przeniósł uczestników koncertu w świat magii i etnicznej  kultury, a dźwięki płynące z akordeonu i skrzypiec  docierały do wnętrza duszy.


Drugi dzień Przypływu to spektakl „Pif, paf” polickiego Teatru Elipsa, monodram Norberta Stałęgi „DO RE MY KLA”, monodram „Lata nauki Wilhelma Meistra” w wykonaniu Mikołaja Prynkiewicza z Teatru Rondo oraz doceniony na wielu festiwalach spektakl „Jestem” Teatru Realistycznego ze Skierniewic. Wieczór zakończył koncert metalcorowego zespołu HeroInVain, który porwał stepnicką publiczność do dzikiego tańca. Tego jeszcze w Stepnicy nie było i na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników koncertu.
Przypływ Teatralny przeniósł się również do Szczecina. Trzeciego dnia festiwalu teatralny autobus zawiózł widzów do Ośrodka Teatralnego KANA. Tam stepnicka publiczność obejrzała spektakl „Projekt MATKA”, opowiadający o trudach macierzyństwa. Tegoroczna edycja Przypływu Teatralnego to również warsztaty teatralne. Na zaproszenie Teatru w Krzywym Zwierciadle do Stepnicy przyjechali: Przemysław Błaszczak – aktor Teatru ZAR z Wrocławia, związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego oraz Mateusz Zadala – absolwent Akademii Teatralnej w Gardzienicach, aktor Teatru KRZYK z Maszewa. Obaj prowadzili warsztaty teatralne dla młodzieży w sobotę i niedzielę.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie III Przypływu Teatralnego. Dyrekcji Szkoły Podstawowej i jej pracownikom za pomoc i wyrozumiałość. Stepnickim seniorom z Koła Recytatorskiego „Jesienne Promienie” za przetwory, firmie Madej&Wróbel za mięsną strawę oraz Ewelinie Zalewskiej za przygotowanie pysznego smalcu. Szkole Aktywnego Wypoczynku FRAJDA za pełne brzuchy oraz możliwość siedzenia razem przy kominku.

Organizatorami III Przypływu Teatralnego – Alternatywne Drogi byli: Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, Teatr w Krzywym Zwierciadle oraz Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna.