Warsztaty edukacyjno - ekologiczne

aktualizacja: 2016-02-02 15:23:58

warsztaty edukacyjne 29 i 30 stycznia 2016 roku, uczniowie klas IV oraz klasy V a, uczestniczyli w warsztatach edukacyjno - ekologicznych, realizowanych w ramach projektu:   " Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty poprzez edukację dzieci i młodzieży ". 

Główny cel projektu to aktywne kształtowanie postaw ekologicznych młodych ludzi. Założenie to było realizowane w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu, Pierwszego dnia nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych, laboratoryjnych i plenerowych. Już na samym wstępie czekała nas niespodzianka w postaci pysznego śniadania. Zanim rozpoczęły się warsztaty, każdy ich uczestnik otrzymał na pamiątkę koszulkę z logo projektu, ponadto kalendarz ścienny i ekologiczny notes z długopisem. Również i tym razem dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z mikroskopem, gdzie każdy mógł zobaczyć fascynujący świat w skali mikro i stworzyć własny preparat mikroskopowy. Kolejną atrakcją była piesza wycieczka do lasu, gdzie znajdują się liczne zróżnicowane zbiorowiska roślinne. Dotlenieni z nową wiedzą i kieszeniami pełnymi szyszek i innych " skarbów " przyniesionych z lasu, udaliśmy się na smaczny i pożywny obiad. Pracowicie i intensywnie spędzony dzień, zakończył się wizytą w Parku Wodnym " Relax " w Świdwinie. 

W sobotę rano tuż po śniadaniu udaliśmy się do Dobrzycy, gdzie mieści się kompleks ogrodowy Hortulus. W chwili obecnej do zwiedzania dostępne są ogrody tematyczne, wieża widokowa i labirynt. Mieliśmy okazję zobaczyć ogród japoński, francuski, biały, kamienny, ziołowy czy wiejski. Zaciekawienie wzbudziły ogrody powonienia i zmysłu słuchu. Choć pogoda nam nie dopisała, nie zniechęcaliśmy się. Po wypiciu herbaty i zjedzeniu francuskiej drożdżówki, gotowi byliśmy na ostatni punkt programu.

Kolejnym elementem wycieczki było zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis. Centralnym ich punktem jest największy w świecie labirynt grabowy o wielkości 1ha. Po obiedzie i zakupieniu w ogrodowym markecie pamiątek, wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas prosto do Stepnicy. 

Wycieczkę śmiało możemy zaliczyć do udanych. Miła i przyjazna atmosfera dopisywała nam do samego końca, a wszystko to dzięki nauczycielom i wychowawcom, którzy towarzyszyli nam przez cały ten czas. Pani Beacie Widerskiej, pani Katarzynie Malinowskiej, pani Annie Bochniarz - Mutkowskiej oraz panu Rajmundowi Bogackiemu dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym projekcie. Pozwolił nam on spędzić aktywnie i przyjemnie czas oraz zagwarantował niezapomniane przeżycia. 

Galeria zdjęć