STEPNICKIE (RE)ANIMACJE KULTURALNE - podsumowanie

aktualizacja: 2015-12-09 10:42:36

Loga sponsorów

Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne – etap II dobiegł końca. Z dniem 15 listopada zakończył się czas realizacji inicjatyw lokalnych na terenie Gminy Stepnica. II etap Stepnickich (RE)Animacji bazował tylko i wyłącznie na działaniach praktycznych mieszkańców na rzecz społeczności Gminy Stepnica. Od września do listopada realizowane były niesamowite działania - siedem niepowtarzalnych inicjatyw.

RODZINY CZYLI MY Z KULTURĄ NA TY - koordynatorem działania była Pani Joanna Strzelczyk. Zadanie realizowane było przez grupę nieformalną Alle Babki. W ramach inicjatywy kobiety wraz z rodzinami uczestniczyły w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, warsztatach bębniarskich, kulinarnych, teatralnych, florystycznych, zajęciach plastycznych, spotkaniach z literaturą, pakowaniu prezentów. Ponadto mamy ze swymi dziećmi udały się do Teatru Pleciuga na przedstawienie pt. ”Pinokio”. Wszystkie zajęcia odbywały się przy ogromnym zaangażowaniu mam oraz instruktorów prowadzących warsztaty. Wszystkie te działania składały się na jedną wspólną całość. Efektem końcowym projektu „Rodziny czyli My z Kulturą na Ty” był spektakl pt. „Afryka Dzika”  jaki odbył się 15 listopada. W trakcie warsztatów przygotowywano scenografię, uczono się kroków tanecznych, ról do odegrania, wybijania rytmów, przygotowano poczęstunek dla uczestników przedstawienia aby w efekcie końcowym móc zaprezentować swoją pracę wszystkim mieszkańcom Gminy Stepnica. „Afryka Dzika” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności i zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Było to połączenie muzyki bębnowej na żywo, tańca, recytacji, gry aktorskiej, pięknej wystawy plastycznej ze słodką niespodzianką dla wszystkich widzów.

MUZYCZNO-TEATRALNA JESIEŃ KULTURALNA - Inicjatywa sołectw: Racimierz, Żarnowo, Łąka koordynowana przez Panią Aleksandrę Kulmę. Były to niecodzienne wydarzenia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Inicjatywa składała się z 3  spotkań.  Pierwszym z nich był spektakl teatralny ”Jak dwa Michały teatr budowały”. Skierowany był głównie do młodszej publiczności, ale i dorośli chętnie wzięli w nim udział. Drugim był koncert filharmoniczny „Gala Operetkowa”, podczas której można było zobaczyć występy znakomitych artystów szczecińskiej sceny - Pani  Lucyny Boguszewskiej, Pana Pawła Wolskiego, Pana Mirosława Kasperskiego, Pana Andrzeja Prusa-Wakulskiego, muzyków i śpiewaków operowych Opery na Zamku w Szczecinie. W repertuarze Gali pojawiły się  m.in. „Willia” z operetki „Wesoła wdówka”, ”Miłość to niebo na ziemi” z operetki „Paganini”, ”Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair lady” czy „Brunetki, blondynki”. Kolejne wydarzenie to „Wieczór z czardaszem”, podczas którego mieszkańcy mieli przyjemność posłuchać niesamowitych głosów szczecińskiej sceny operowej. Goście wykonali najsłynniejsze światowe czardasze, a anegdoty  przytaczane przez prowadzącego Pana Zenona Borkowskiego rozbawiały do łez. Nie codziennie w Racimierzu zdarza się okazja do uczestniczenia w tego typu koncertach, a wrażenia są nie do opisania.

BOMBA ZAJĘĆ W CZARNOCINIE - inicjatywa Grupy nieformalnej z Czarnocina - bogata w liczne wydarzenia kulturalne. Koordynatorem inicjatywy była Pani Wiesława Kołodziejek wspierana przez panią Bożenę Wasiak. W trakcie realizacji zadania od wrześnie do listopada w Czarnocinie odbyło się wiele działań integrujących, aktywizujących mieszkańców i edukacyjnych. „Bomba zajęć w Czarnocinie” to:

  • Wieczór filmowy pod gwiazdami, który odbył się na placu pod muszlą i podzielony był na dwie części - dla dzieci i dorosłych.
  • Wycieczka rowerowa po okolicy, w której uczestniczyły głównie dzieci z mamami,
  • Wspólne wykonanie tablicy wjazdowej „Czarnocin Wita” zakończone pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Podczas realizacji tej części projektu powstała własnoręcznie wykonana przez mieszkańców tablica, która została umieszczona przy wjeździe do Czarnocina. Projektem i koordynacją działań plastycznych nad tablica zajął się Pan Marek Pawlak.
  • Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży nie tylko na temat „Okolice Czarnocina”. Powstało dużo prac, które wyeksponowane zostały w świetlicy wiejskiej, a dzieci które uczestniczyły w zajęciach plastycznych otrzymały na podsumowanie projektu słodkie upominki
  • Warsztaty z papierowej wikliny, w trakcie których mieszkańcy mogli nauczyć się wykonywać koszyczki i choinki z papierowej wikliny.
  • Warsztaty szycia, podczas których szyto fartuszki, ściereczki, obrusy do świetlicy wiejskiej, a także można było zobaczyć jak wykonać spódniczkę lub poszewkę na poduszkę.
  • Warsztaty z garncarstwa, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Podczas warsztatu mieszkańcy uczyli się pracować na prawdziwym kole garncarskim wykonując dzbanuszki, miseczki i inne cuda, a także poznali tajniki ręcznego wykonywania przedmiotów z gliny.

DZIEŃ SĄSIADA - Inicjatywa Grupy nieformalnej ze Stepniczki - to niesamowite wydarzenie, a dokładniej, był to festyn rodzinny mieszkańców sołectwa Stepniczka. Koordynatorem inicjatywy była Pani Barbara Kleszcz. Festyn sąsiedzki odbył się 20.09.2014 na boisku sportowym w Stepniczce. Dla wszystkich uczestników przygotowane były liczne atrakcje, dzięki którym czas spędzili aktywnie i ciekawie. W trakcie działania mieszkańcy mogli uczestniczyć w zabawach z Mini Konewką, co spadła z drzewka z kraju Baju Baju, w turnieju gier podwórkowych, zajęciach plastycznych pt. „Coś kuchennego może być również plastycznego”, zajęciach kulinarnych (nauka robienia węgierskiego dania „Bogracz” dla dorosłych i wspólne robienie naleśników dla dzieci), mecze piłki siatkowej, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wydarzeniu towarzyszyło wiele śmiechu, muzyki oraz ciekawych nagród. W trakcie sąsiedzkiej zabawy odbyły się liczne konkursy np.: na najlepszy domowy przetwór z warzyw, najpyszniejszy domowy przetwór z owoców. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową nagrodę. Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich mieszkańców sołectwa był moment wyboru „Najżyczliwszego Sąsiada 2014”. Został nim, otrzymując największą liczbę głosów, Pan Mariusz Woźniak. Pomysł na organizację „Dnia Sąsiada” bardzo przypadł mieszkańcom Stepniczki do gustu i już planowany jest kolejny taki festyn w przyszłym roku.

OBUDZIĆ KREATYWNOŚĆ to inicjatywa zorganizowana przez Centrum Edukacji Nieformalnej i Outdooru. Adresowana do animatorów, pracowników świetlic wiejskich, ośrodków kultury, nauczycieli, wolontariuszy. Obudzić kreatywność to jednodniowe szkolenia animacyjne, intensywne, twórcze, integrujące, kształcące takie umiejętności jak komunikacja, czy praca zespołowa. W trakcie szkolenia, które odbyło się w Szkole Aktywnego Wypoczynku FRAJDA, uczestnicy pracowali w dwóch grupach po 20 osób, mieli zapewniony catering kawowy oraz posiłki. Prowadzący zarażali uczestników swoją energią i chęcią do działania, a zadania, które przygotowali dla uczestników były inspiracją do pracy z grupami dziecięcymi, młodzieżowymi i dorosłymi.

Inicjatywa PRZYJACIELA MAM to próba zintegrowania młodzieży na co dzień skupionej wokół zajęć sportowych, podjęta przez trenerów UKS Zalew Stepnica. W ramach zajęć prowadzonych na przestrzeni prawie dwóch miesięcy, odbyły się między innymi warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, wspólne odrabianie lekcji, spotkania z interesującymi osobami ale także ciekawa gra terenowa i kino letnie. Wszystko okraszone grami i zabawami integracyjnymi. Jednym z celów Inicjatywy było pokazanie młodzieży, że poza sportem istnieje bogata oferta innych aktywności, które nie muszą z nim kolidować, ale współdziałać. Ponadto  prowadzący starali się doprowadzić do spotkania i poznania się wzajemnie piłkarzy UKS Zalew Stepnica i Pioniera Żarnowo, gdyż pomimo działania na tym samym terenie, drużyny te nie współpracują ze sobą zbyt często. Pomysłodawcy Inicjatywy „Przyjaciela Mam” chcą to zmienić i doprowadzić do współdziałania tych grup na wielu innych płaszczyznach niż tylko w rozgrywkach sportowych.

Inicjatywa MŁODZI REPORTERZY to cykl zajęć reporterskich podjętych przez Samorząd Uczniowski z Gimnazjum im. Dywizjonu 303 w Stepnicy. W trakcie intensywnych warsztatów młodzież miała okazję zapoznać się z obsługą sprzętu reporterskiego, stanąć za i przed kamerą, poznać techniki prowadzenia wywiadów, a także montażu filmów. Udało im się dotrzeć do ciekawych osób, z terenu gminy Stepnica i przeprowadzić z nimi wywiady. W efekcie powstał film: „Stepnica i jej ludzie z pasją”, w którym udział wzięli: Pani Eugenia Kielik – założycielka zespołu Stepniczanie, Pani Irena Kaliska – kolekcjonerka, Pani Anna Dubas – najstarsza mieszkanka naszej gminy, Pan Karol Kania – trener tenisa stołowego, Bartosz Blatkiewicz – zawodnik tenisa stołowego, Aleksandra Sikora – reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet i Mateusz Wyziński – muzyk, obecnie grający w zespole „Cisza Jak Ta”.  Premiera filmu miała miejsce podczas III Przypływu Teatralnego i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Publiczność zgromadzona w sali nagrodziła zespół reporterski wraz z prowadzącym warsztaty Panem Jackiem Drożdżalem głośnymi brawami. Uczestnikami warsztatów byli: Karolina Gieraszek, Monika Nowak, Aleksandra Sokolińska, Natalia Gierut, Natalia Hyba, Karolina Banaś, Tomasz Gancarczyk.

Wszystkie działania odbyły się zgodnie założonymi celami i zakończyły się sukcesem. Siedem inicjatyw, siedem intensywnych działań mieszkańców, ogromny wkład i zaangażowanie zarówno prowadzących jak i uczestników. 17.11 w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne z koordynatorami inicjatyw, podczas którego mogliśmy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, jakie pojawiły się w trakcie realizacji działań. Koordynatorzy wyrazili ogromne zadowolenie z przebiegu ich pomysłów, pojawiły się już plany dalszych działań i inicjatyw na rzecz mieszkańców. Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne były inspiracją dla wszystkich, nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Podobne działania na pewno będą kontynuowane.

Działanie finansowane było przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2014.