Rekordowa Choinka

aktualizacja: 2015-12-10 22:16:26

Tworzenie rekordowej Choinki. Link prowadzi do powiększonej wersjiPapierowa wiklina to nic innego jak technika oparta na wyplataniu przedmiotów z cienkich rureczek papieru. Do wyplatania może nam posłużyć zwykła gazeta jak również i ulotki, które bardzo często zapychają nasze skrzynki pocztowe, zalegają w kotłowniach a my sami nie wiemy, co mamy z nimi zrobić.

20 listopada 2015 roku, Szkoła Podstawowa podjęła próbę ustanowienia rekordu Polski w niezwykłej kategorii: Najwyższa choinka z papierowej wikliny. Próba ustanowienia rekordu odbyła się podczas obchodów 70 - lecia powstania Szkoły Podstawowej im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy. Odnieśliśmy ogromny i  niekwestionowany sukces.

Uświetnienie urodzin

Urodziny szkoły to doskonały moment, okazja na to, aby pokazać całej Polsce, na co nas tak naprawdę jest stać. Pomału czas świąteczny zbliża się do nas, dlatego chcieliśmy połączyć jubileusz wraz z magią nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto pragnęliśmy nakłonić inne szkoły do podobnych akcji. Stepnica jest niewielką miejscowością, ale w tym dniu, usłyszała o niej cała Polska. Z całego serca pragnęliśmy pokazać innym, że warto mieć marzenia wierzyć w ich spełnienie i powoli je realizować. Już trzy lata temu nasza nauczycielka- wychowawca świetlicy szkolnej, pani Anna Bochniarz- Mutkowska, wraz ze swoimi uczniami stworzyła choinkę z papierowej wikliny, która przez okrągły rok zdobiła świetlicę, a drzewko dekorowane było w zależności od pór roku czy zbliżających się świąt. Papierowa wiklina to szeroko rozumiana forma recyklingu. Dzięki technice wyplatania dbamy o środowisko, a dochodząc do wprawy w wyplataniu gazetowych rurek, do użycia których potrzebujemy również szaszłykowego patyczka, stworzymy przydatne i funkcjonalne dzieła. Pani Ania już od zeszłego roku szkolnego, planowała podjąć to ryzyko i rozpoczęła zwijanie i gromadzenie rurek. Trudno jest powiedzieć, jak wiele papierowych rureczek zostało utworzonych i wykorzystanych do zaplatania "drzewka". Jedna rurka jest to jedna strona czasopisma. Można sobie jedynie wyobrazić jak wielki ogrom gazet został wykorzystany do tego przedsięwzięcia. W tym miejscu należy podziękować wszystkim tym osobom, które wspomogły nas gazetami i zapewniły główny budulec do powstania choinki. 

Misja jaką pani Ania sobie narzuciła, spotkała się z aprobatą ze strony Dyrekcji szkoły, pracowników i całego Grona Pedagogicznego. To oni dzielnie kibicowali i zachęcali do podjęcia życiowej próby. 

Rozpoczęcie budowy

"Budowa" drzewka rozpoczęła się dokładnie 6 listopada 2015 roku. Konstrukcję pod choinkę stworzył dla nas członek Rady Rodziców, pan Marcin Tkacz, który sam podjął się jego budowy i stworzenia. Dziękujemy serdecznie za ofiarowaną pomoc, bo gdyby nie jego pomysł, całe przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu. Do zaplatania drzewka, nie trzeba było nikogo namawiać. Ekipa złożona z siedmiu osób, wzięła się do roboty a efekty ich pracy od razu można było zauważyć.

Uczestnicy

Do budowy przystąpili:

  1. Anna Bochniarz- Mutkowska
  2. Tomasz Mutkowski
  3. Tomasz Żrółka ( uczeń II klasy Gimnazjum im. Dywizjonu 303 )
  4. Szymon Rojkowski ( uczeń I klasy Gimnazjum im. Dwizjonu 303 )
  5. Dominik Cieplak ( uczeń I klasy Gimnazjum im. Dywizjonu 303 )
  6. Hubert Romański ( uczeń I klasy Gimnazjum im. Dywizjonu 303 )
  7. Marek Solecki ( uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej im. Konstantego Maciejewicza )

Dzięki nim, sprawnie realizowaliśmy na wstępie postawiony cel. Choinka była zaplatana codziennie po lekcjach, tak aby i chętni uczniowie mogli się przyłączyć i pomóc. W sumie do jej stworzenia potrzebowaliśmy około 26 godzin. 

Dane techniczne

Ostateczne wymiary choinki to:

  • wysokość podstawy: 261 cm
  • wysokość wierzchołka: 267 cm
  • wysokość całkowita: 528 cm
  • szerokość: 155 cm
  • obwód: 487 cm

Patronat medialny nad ekologiczną choinką objęła Fundacja Magia Kreacja Rąk z Białej Podlaskiej, która prężnie działa, rozwija się i propaguje ideę recyklingu w postaci papierowej wikliny a także jest tegorocznym finalistą XVI Edycji Konkursu o Puchar Recyklingu.  Mamy nadzieję, że nasz wyczyn i tytuł, który wspólnie udało się nam zdobyć, nie będzie tylko jednorazową przygodą.  Może dla niektórych z Państwa, owa technika stanie się pasją i przyniesie Wam tak ogromne zaszczyty i tytuły jak naszej szkole. Na koniec raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w projekt powstawania eko choinki.

Bochniarz-Mutkowska

Galeria zdjęć