Z wiatrem i wodą - polsko-niemieckie działania kulturalne

aktualizacja: 2017-09-02 22:44:23

Uczestnicy rejsu statkiem. Link prowadzi do powiększonej wersji.Imprezę plenerową Z wiatrem i wodą otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski witając przybyłych zza Odry gości i zapraszając do wspólnych działań. Mieszkańcy Gartz przypłynęli statkiem Odra Quin ze swym Dyrektorem Urzędu Frankiem Gotzmannem.
Z WIATREM I WODĄ – polsko-niemieckie działania kulturalne to projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa – Fundusz Małych Projektów w ramach programu współpracy INTERREG V A Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburia / Polska w Euroregionie Pomerania.
Zgodnie z harmonogramem projektu spotkania partnerskie rozpoczęły się już w czwartek warsztatami budowy wiatraków, a w sobotę rano, niektórzy mieszkańcy Gminy Stepnica spotkali się w Szczecinie z mieszkańcami Gartz i wspólnie przypłynęli statkiem do portu w Stepnicy.

Stepnicę tego dnia odwiedził również Konsul Honorowy Niemiec w Szczecinie Bartłomiej Sochański. Po oficjalnych powitaniach prowadzący - Marek Samborski, zaprosił wszystkich do uczestnictwa w atrakcjach przygotowanych w różnych miejscach placu oraz na plaży strzeżonej. Były atrakcje związane z powietrzem i wodą prowadzone przez instruktorów FlowUP - na plaży S.U.P. oraz Akademia Windsurfingu, a obok amfiteatru Tor Skimbordowy. Atrakcje wodne uzupełniały trenażery ruchu typu "Trickboard" czyli - przyrządy do ćwiczeń oraz treningu dla osób w każdym wieku.

Tuż przy scenie była wystawa wiatraków - efekt warsztatów, jakie odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury.

W samym środku placu imprezowego znajdowała się aleja rękodzielników, gdzie prowadzone były warsztaty ceramiczne dla wszystkich chętnych.

Warsztaty ekologiczne i EKOpoint odbywały się przez cały czas trwania imprezy. W namiocie z animacjami dla dzieci był festiwal baniek, malowanie twarzy i ARTpoint, a w strefie latawców można było zbudować latawiec od podstaw, montując wszystkie elementy pod okiem pani instruktor i najczęściej przy wsparciu rodziców lub dziadków. Podczas imprezy zaprezentowane zostały również zdjęcia nadesłane na konkurs fotograficzny pn. Zalew Szczeciński i dorzecze Odry.

Nie zabrakło stoisk, zwłaszcza kulinarnych między innymi z potrawami grillowanymi, napojami i pysznym ciastem. O godzinie 13:00 rozpoczęły się występy lokalnych artystów. Usłyszeliśmy Katarzynę Grochowczak, Michała Wojtarowicza, Jacka Grzelaka i Michała Krzywaźnię w utworach: „Gdzie ta keja”, „Hiszpańskie dziewczyny”, „Bijatyka”, „Razem bracia do lin”, „Timeraire”, „Banana boat song”. Na gitarze zagrał Michał Szarkiewsz, po czym nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego. Zwycięska czwórka to: Piotr Nykowski, Mariusz Kowal, Sabina Jasińska i Patryk Baryła. Wyróżnieni zostali: Wiesław Krause, Grzegorz Gawron i Mariusz Kopiecki. O godzinie 15:00 moc energii przekazały Zumbowiczki z instruktorką Irminą Łachacz oraz uczestniczkami wakacyjnych warsztatów tańca, grupą taneczną PomerStep i miłośniczkami Zumby. Po tych wszystkich atrakcjach goście z Gartz wrócili statkiem do Szczecina i dalej autokarem do Gartz. Pozostali uczestnicy imprezy bawili się na koncercie zespołu Specyficzni i później przy muzyce DJ Team. W kontaktach polsko – niemieckich bardzo pomocna, jako tłumacz, była pani Katarzyna Grochowczak.

Galeria zdjęć