Relacja ze spotkania z pisarką Panią Małgorzatą Dudą

aktualizacja: 2018-10-17 13:15:54

Relacja ze spotkania z pisarką Małgorzatą Dudą.Link prowadzi do powiększonej wersji.5 grudnia naszą szkołę odwiedziła przewodniczka po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim, autorka książek dla dzieci legend związanych z regionem - Pani Małgorzata Duda. W 2017 roku ukazały się dwie publikacje z serii "Legendy Pomorza Zachodniego" a mianowicie: "Sydonia von Borcke" i "Zielenica z Trzęsacza".

Pani Małgorzata spotkała się z uczniami klas I - III oraz V A. Podczas wykładu zapoznała dzieci z terminem " legenda" a także przedstawiła te najpopularniejsze znane na Pomorzu Zachodnim.

Autorka przedstawiła wszystkim zebranym, wiele ciekawych legend związanych z terenami na których mieszkamy. Uczniowie zdobyli wiedzę poznając LEGENDĘ O POMORSKICH GRYFACH, skąd się wzięły, jak wyglądają, gdzie je dziś można spotkać? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć.

- LEGENDA O ZIELENICY Z TRZĘSACZA - kim była i jaki według dawnych wierzeń wpływ, miała jej śmierć na ukształtowanie krajobrazu wybrzeża w Trzęsaczu.

- LEGENDA O SYDONII VON BORCKE - pięknej szlachciance, nieszczęśliwie zakochanej i porzuconej, którą po latach uznano za czarownicę i spalono na stosie. Wedle wierzeń po dziś dzień spotkać ją można jako ducha pojawiającego się w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich.

Ponadto pani Małgorzata wyjaśniła nam symbolikę namalowanej muszli, często żółtego koloru na niebieskim tle, która znajduje się na drzewach, nawet u nas w Stepnicy. Jak się okazało, ten znak to nic innego, jak symbol szlaku, pielgrzymek. Szlak nazywany szlakiem św. Jakuba, to tak naprawdę sieć oznakowanych dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się na krańcu Europy - przy grobie św. Jakuba Starszego - jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa.

Pani Małgorzata to przemiła osoba, która w ciekawy i interesujący sposób potrafi dzieciom przekazać wiedzę. Wiele lat doświadczenia w zawodzie przewodnika, sprawdza się tu idealnie. Cieszymy się, że dzieci z zapartym tchem słuchały legend, opowiadań i ciekawostek. Chętnie udzielały się w spotkaniu, były aktywne i odpowiadały na pytania. Na zakończenie pani Małgorzata przygotowała dla uczniów niespodziankę rozdała chętnym osobom kolorowanki z bohaterami wydanych przez nią legend, a chętnych nie brakowało. Uczniowie także stali w długiej kolejce, by móc otrzymać na kolorowance autograf dzisiejszego gościa. Tradycyjnie uwieńczeniem spotkania było wręczenie dyplomu, pakietu gminnych gadżetów, rękodzieła z papierowej wikliny i pięknego bukietu kwiatów. Pożegnaliśmy autorkę legend, lecz nie smucimy się bo pani Małgorzata obiecała nam, że na pewno do nas powróci, a więc do zobaczenia!

Dziękujemy pani Annie Bochniarz - Mutkowskiej z biblioteki szkolnej i pani Małgorzacie Gałan z Gminnej Biblioteki Publicznej za zorganizowanie tego wydarzenia. Był to ciekawie spędzony czas a poznane historie na pewno pozostaną na długo w głowach uczniów.

Galeria zdjęć