Dobra passa Stepnicy

aktualizacja: 2018-10-18 08:55:14

Źródło: Magazyn gospodarczy Pomorza Zachodniego Świat Biznesu - październik-listopad 2018 nr 10-11, str. 28

Stepnica jest dziś nowoczesną gminą, która dba o mieszkańców. Nie tylko buduje dla nich nowe ulice i obiekty, ale także troszczy się o ich zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój osobisty. Stepnica rozwija się gospodarczo i z roku na rok odwiedza ją coraz więcej turystów.

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy ster rządów w Stepnicy obejmował ówczesny wójt, a obecny burmistrz Andrzej Wyganowski, gmina miała 200-proc. zadłużenie. Teraz to zupełnie inne miejsce. Od kilku lat gmina w ogóle nie ma zadłużenia, a problem bezrobocia został zlikwidowany dużo wcześniej, zanim zaczęło spadać w całym regionie. Równie dobre dla gminy były ostatnie cztery lata. Zostały one dobrze ocenione przez mieszkańców – na 45 tys. spraw urzędowych wpłynęła 1 niezasadna skarga.  Burmistrz odebrał wiele nagród ogólnopolskich, w tym tę najważniejszą dla samorządowców – nagrodę im. Grzegorza Palki. Gmina zajęła też 6. miejsce pod względem rozwoju w rankingu 25-lecia samorządu w Polsce.
Turyści pokochali Stepnicę
Duża, czysta plaża nad Zalewem Szczecińskim, klimatyczne kosze plażowe, boiska do siatkówki, plac zabaw dla dzieci i amfiteatr, a wszystko to z widokiem na pływające żaglówki – tak wygląda dziś miejsce, które upodobali sobie w Stepnicy turyści. Do ich dyspozycji jest molo i sprzęt pływający. Na plażę miejską prowadzi ładny deptak. – Wyremontowaliśmy ul. Kościuszki, która teraz stała się miejskim deptakiem – mówi Andrzej Wyganowski, Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica. – Przy plaży wybudowaliśmy duży parking dla gości – dodaje. Wszystkie inwestycje były realizowane przy udziale środków unijnych i krajowych. – W kończącej się kadencji pozyskaliśmy ponad 11 mln zł, co dla gminy naszej wielkości jest dużym osiągnięciem i dużym zastrzykiem pieniędzy – podkreśla burmistrz. W Stepnicy z roku na rok przybywa turystów. – Szacujemy, że w 2018 r. naszą gminę odwiedzi 70 tys. turystów – mówi Andrzej Wyganowski. – Kiedyś rocznie przyjeżdżało do nas tylko kilka tysięcy - mówi Beata Rogalska, Skarbnik Gminy. Wielu turystów odwiedza dziś Stepnicę na rowerach, a to dlatego, że gmina jest atrakcyjna przyrodniczo – 96% jej powierzchni obejmują obszary Natura 2000, a do tego przybywa ścieżek  rowerowych. – Z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego realizujemy projekt budowy ścieżek rowerowych. Teraz w naszej gminie  powstanie nowa trasa na wale przeciwpowodziowym z widokiem na Zalew Szczeciński – opowiada  pani skarbnik. W gminie działa taxi wodne, którą możemy przepłynąć np. do Trzebieży. Z łodzi możemy podglądać i fotografować bieliki. A następnie zjeść smaczną rybkę w jednej z restauracji. W Stepnicy rozwija się też baza noclegowa.
Mieszkaniec przede wszystkim
– Do najważniejszych osiągnięć minionej kadencji zaliczam oddanie do użytkowania kolejnego bloku z mieszkaniami komunalnymi, wybudowanie ponad 20 kilometrów nowych dróg i remonty istniejących – mówi burmistrz. – Do tego, wymieniliśmy w Stepnicy oświetlenie w lampach ulicznych na LED-owe, co pozwala oszczędzać energię – dodaje. W Gminie Stepnica dba się również o bezpieczeństwo mieszkańców w zakresie zdrowia. Stąd liczne programy profilaktyczne, dotyczące m. in. chorób serca i grypy. – Mamy programy, w których mieszkańcy gminy mogą za darmo się przebadać, zrobić usg tarczycy czy brzucha. Gmina wcześniej zakupiła urządzenia, a teraz finansuje badania – mówi burmistrz. Gmina dba o swoich najmłodszych mieszkańców. Przedszkola i szkoły są dobrze wyposażone. Sprzęt multimedialny w klasach jest na wysokim poziomie. Na lekcjach wf-u i w czasie wolnym dzieci ćwiczą na nowoczesnych obiektach, a nowy treningowy plac zabaw współpracuje z aplikacjami w smartfonach. – Po reformie oświaty mamy niestety problem ze szkołą w Racimierzu. Jest to budynek przystosowany do potrzeb szkoły 6-klasowej. Teraz będzie się w niej uczyć osiem roczników. Na razie ministerstwo edukacji odmówiło dofinansowania jej rozbudowy, więc musimy szukać środków gdzie indziej – mówi Beata Rogalska. W gminie realizowanych jest dużo programów społecznych, m.in.: Narodziny Rodziny, Rozwiń Skrzydła, Rodzina Bez Przemocy, Zdrowe Dzieci w Zdrowych Gminach czy Razem do celu. Gmina w ostatnich 4 latach rozdała mieszkańcom 107 ton żywności i 45 ton jabłek. Pamiętamy też o seniorach. – Myślę, że naszą gminę stać, by otoczyć pomocą osoby starsze i schorowane. Chcemy utworzyć dom dziennego pobytu dla seniorów – mówi burmistrz Wyganowski. Gmina Stepnica liczy dziś ok. 5 tys. mieszkańców. Coraz więcej osób buduje tutaj domy jednorodzinne, uciekając z dużych miast. Gmina chce w kolejnych latach kontynuować budowę mieszkań komunalnych, m.in. w programie Mieszkanie Plus. Priorytetowym zadaniem na najbliższe lata będzie też modernizacja ujęć wody w Łące i Miłowie, które zaopatrują w wodę całą gminę, jak również budowa nowych dróg i super szybki światłowód (600 Mbit/s).
Rozwój gospodarczy
Największą firmą w Stepnicy jest fabryka mebli Ikea – zatrudnia 600 pracowników. Dobre czasy przyszły też dla portu handlowego, w którym inwestuje spółka Wiktoria Port. W tej kadencji w porcie handlowym został wybudowany elewator zbożowy na 17 tys. ton. Ale to nie koniec. – Po wielu latach naszych starań udało się i Urząd Morski w Szczecinie jeszcze w tym roku przystąpi do pogłębienia toru podejściowego do portu w Stepnicy do 4,5 metra – mówi burmistrz Wyganowski – Inwestycja ma być zakończona do końca marca 2019 r. To znacznie poprawi możliwości przeładunkowe w naszym porcie do około 300 tys. ton ładunku rocznie i zwiększy wpływy do budżetu – z każdej przeładowanej tony mamy bowiem 1 zł. Budowany będzie także falochron osłaniający port rybacki. – Budowa rozpocznie się i zakończy jeszcze w 2018 r. – wyjaśnia burmistrz. I dodaje: – Falochron umożliwi nam rozbudowę przystani żeglarskiej w centrum Stepnicy o 100 miejsc cumowniczych. Burmistrz Wyganowski chce, by Stepnica w niedalekiej przyszłości stała się regionalnym centrum szkolenia żeglarskiego.