Wyspa Chełminek

aktualizacja: 2015-11-24 22:27:26

Wyspa Chełminek  jest to sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim, na północny zachód od Stepnicy, na wysokości  dawnej miejscowości Świętowice.  Ma ok. 0,10 km² powierzchni i wznosi się ok. 1,7 m n.p.m.  Na południe od Chełminka zaczyna się Roztoka Odrzańska, będąca zatoką Zalewu  Szczecińskiego.

Wyspa Chełminek w centralnymkadrze. Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.

Historia

Powstała na mieliźnie po roku 1889 z urobku, podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście,  wytyczonego bezpośrednio na zachód od wyspy. Jest ważnym punktem nawigacyjnym oznaczonym dwiema latarniami świecącymi światłem koloru czerwonego. Na Chełminku znajdują się: dawny dom latarnika, mała przystań, tory wagoników wąskotorowych. Chełminek obecnie jest niezamieszkany.  Wyspę porastają szuwary, paprocie, olsy.

Prawdopodobnie pod koniec II wojny na wyspie tej szkolili się komandosi marynarki niemieckiej, byli wyposażeni w szybkie łodzie motorowe, a ich zadaniem były niespodziewane ataki na przeciwnika. Inna hipoteza głosi, że szkoliły się tu załogi szczecińskich okrętów podwodnych w wysadzaniu na ląd tajnych agentów wywiadu, ponieważ trudne warunki nawigacyjne (liczne mielizny, wyspy i kanały) w otoczeniu wyspy były dla nich dobrym sprawdzianem.

Nazwa

Nazwę Chełminek wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę wyspy – Leitholm. Nazwa wyspy pochodzi od wyrazu chełm - wzniesienie, nazywana przez żeglarzy też Wyspą Nawigacyjną i Jasnym Chełmem.

Wyspa z drugiej strony. Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.

Zbliżnie na wyspę. Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.